CENA OKEN NA MÍRU

Jaká je cena oken na míru?

Na jednoduchou otázku existuje i jednoduchá odpověď. Cenu oken na míru si můžete zjistit v online kalkulátoru oken. Ale i na jednoduchou otázku se dá odpovědět složitěji, v souvislostech, aproto si můžete něco více o ceně oken na míru přečíst v tomto článku.

Cena oken na míru bude vždy o něco vyšší, než cena typových oken, která jsou vyráběna na sklad. Pokud nemáte čas na okna na míru čekat, může být někdy výhodnější upravit stavební otvor a koupit okna standardních rozměrů skladem.

Okna standardních rozměrů

U oken standardních rozměrů, které můžete nakoupit třeba v eshopu okna-hned.cz | OKNA HNED, je nutné brát do úvahy něco jako opakovatelnost výroby. Pokud vyrábíme totožný výrobek (v našem případě plastová okna stejných rozměrů) v nějaké početnější sérii, pak logicky můžeme očekávat lepší cenu, než u individuálních na míru upravených výrobků, vyráběných po jednom kuse (v našem případě oken na míru).

Okna na míru vyrobená na zakázku

U oken na míru je potom cena dána několika faktory. Zamysleme se nad tím, z čeho jsou okna na míru tvořena.

Největší část plastového okna obvykle tvoří sklo. Dále je plastové okno na míru tvořeno logicky plastem a mechanismem kováním. A v těch lepších případech i ocelovými výztužemi. Cena plastových oken na míru je tedy nejvíce ovlivněna cenami komodit (sklo, plast, ocel).

Důležité je, při porovnávání cen plastových oken na míru, abychom porovnávali srovnatelné výrobky. Hloubka rámu, počet komor, typ zasklení by měli být co nejpodobnější, aby mělo jakékoliv srovnání ceny oken na míru smysl. A pokud najdete ve srovnatelných nabídkách výrazný cenový rozdíl, tak myslete i na to, že cenu vstupů (tedy výše zmíněných komodit – sklo, plast, ocel) mají všichni výrobci velmi podobné, protože komodity jsou dne obchodovány mezinárodně a otevřeně na burzách. Jak tedy někdo dokáže vyrobit okno na míru za výrazně nižší cenu? No logicky jedině tak, že použije komodit méně, než kolik deklaruje a tedy i méně než jak má výrobky certifikované.

Zasklení je možno u okna na míru volit z několika variant. Vždy bychom měli mít na paměti, že „tloušťka“ skla by měla být přímo úměrná „tloušťce“ rámu. Zjednodušeně by se dalo říci, že je nepraktické a neefektivní dávat trojsko do standardního rámu. A pak je dobré se zamyslet, nad tím, co nám „desetinka“ nějakého parametru okna přinese v reálném životě a jak moc to ovlivní cenu okna na míru. Zde je dobré využít online kalkulátor oken, kde můžete zkoušet varianty specifikace oken na míru v podstatě do nekonečna.

Z hlediska rámu a ceny oken na míru doporučujeme zajímat se nejen o hloubku a počet komor, ale poptat se také na ocelové výztuhy. Výztuhy jsou (podle našich zjištění) nejčastěji šizeným prvkem okna. Kontrola je téměř nemožná, museli byste okna na míru rozřezat, a proto tento trik používají nepoctiví prodejci nejčastěji. Něco málo Vám může napovědět váha oken na míru, pokud jsou okna podezřele lehká, nemají výztuhy vůbec nebo jen velmi slabé. A pokud ještě nemáte okno zabudované, můžete se podívat, jestli jsou na vnější straně rámu vidět hlavičky šroubů, která by měly výztuhy držet. Pokud má plastové okno na míru výztuhy ošizené nebo je nemá vůbec, je téměř jisté, že samotný plast se časem zdeformuje a plastové okno nebude fungovat, jak má.

Okna na míru nakupujte u prověřených obchodníků!

Na internetu máte výhodu sdílených informací a můžete si tak snadno ověřit, zda je obchodník poctivý nebo ne. Například eshop okna-hned.cz | OKNA HNED je držitelem certifikace APEK i ocenění Ověřeno zákazníky na portále Heureka.